Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování Českem

Cestování Českem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Rubrika:

So
17
Lis '12

Knížecí Stolec, rozhledna v Boletickém vojenském prostoru

 

Knížecí stolec

Knížecí stolec se nachází uprostřed vojenského újezdu Boletice. Přístupnost značené trasy je o státních svátcích, sobotách a nedělích. Pro jistotu se ještě dopředu ptáme přímo na vojenském újezdu. Odpověď dostáváme ihned druhý den. Možná se trochu podivujete, ale přeci jen bychom neradi chodili uprostřed vojenského cvičení.

Parkování v Uhlíkově

Parkoviště se dopředu nerezervuje, ale míst přespříliš není, takže kdo dřív příjde. Nacházíme místo na okraji řady – v podstatě poslední. Ono tedy poslední nebylo, jelikož následující návštěvník z něj udělal předposlední a pak předpředposlední…

Knížecí stolec, Adolfův kámen a jak se snadno ztratit a najít na vrchu Lysá

Po modré stezce vycházíme od parkoviště. První rozcestí směrem na Uhlíkovský potok – most . Po pár krocích nacházíme značku zákazu vstupu – opravuje se zde most, takže tudy cesta nepovede. Na Adolfův kámen se musíte dostat druhou stranou. Doufejme, že oprava nebude příliš dlouhá.

 

Pokračujeme po modré značce na rozcestí Skalky a dále na knížecí Stolec. V závěrečném stoupání na vrcholek je cesta blátivá a čvachtavá. Několik popadaných stromů, které musíte přeléz nebo přeskočit. A pak již vrcholek – sladká odměna. Podzimní poledne. Rozhledna je dřevěná a nabízí vyhlídky do krajiny. Směrem na Lipno se povalují oblaka mlhy. Pouze nejvyší vrcholky v krajině je možno spatřit. Na druhou stranu zaujme nad mlžným příkrovem jediná dominanta – elektrárna Temelín, resp. výpary jeho chladích věží. Nad mlhovou dekou je to doslova čepice páry. Nádhera to sice moc není, na fotkách to také nevyzní, ale je to tak.

Jak se neztratit na Knížecím Stolci

Chceme ještě navštívit Adolfův kámen. Takže scházíme druhou cestou od rozhledny. Píši druhou, ale ono jaksi není moc jasné, jak to zde je značené. Většinou máte na vrcholku nějaký rozcestník se směrovkama. Tady není nic. Buď víte kam jdete nebo ne. Pokud by jste někdy časem přišli k rozhledně z Adolfova kamene a šli opačně než my, pak určitě nescházejte od rozhledny po stejném závěrečném stoupání. Cesta sice pokračuje dále, ale obkroužili byste po ní vrchol Lysá a buď se ztratili dále a nebo vyšli u rozcestníku Památník. Takže jedním směrem nahoru a druhým dolů…

Směr Adolfův kámen

Směrem na Adolfův kámen budete moci na vlastní oči spatřit výsledek orkánu Kyrill. Krajina se začíná pomalu vzmáhat, ale je to opravdu pomalu. Adolfův kámen poznáte z dálky. Jednoduše řečeno – je to pár balvanů na sobě. Ale je zde cestou několik míst k odpočinku a posezení. Jedno jsem zapomněl také zmínit před závěrečným stoupáním na rozhlednu. Takže pokud Vás bude trápit hlad a bolavé nohy, je to ideální zastávka. A pak už jen zpátky k výchozímu bodu.

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*