Fotografie z cest po světě

Obrázky z Cestování Českem

Cestování Českem

Web o cestování pro cestovatele a zvědavce

Rubrika:

12
Čvc '13

Točník a Žebrák

 

Hrad Točník a zřícenina Žebrák

Jak název napovídá, souhradí Točník a Žebrák se nachází v těsné blízkosti. Pokud se vydáte opět poznávat krásy české historie, pak Vám tento tip na výlet může přijít vhod jako zastávka na trase. V článku se nejprve věnuji hradu Točník i když je až za Žebrákem – takový jsme si udělali plán my.

Příjezd k hradům, parkoviště

Příjezd od Prahy – z dálnice sjedete buď již na Exitu 28 za Zdicema a pak podél dálnice směr Žebrák nebo lépe až na Exitu 34 přímo na obec Žebrák. Od Plzně je jasným favoritem Exit 34.

Pokud jedete směrem Příbram – Žebrák, pak je asi nejrychlejší cesta přes Hořovice – sice je místy užší, ale lze projet celkem rozumně (pokud to není zacpané kamionovou dopravou).

V obci Žebrák můžete zastavit (ale tak jedině pro svačinu) nebo pokud chcete jít odsud po modré až na hrady. V obci jsem marně hledal nějaké infocentrum, prostě není, takže zapomeňte na letáčky o zdejší krajině a tipy co by ještě stálo za to navštívit v okolí hradů Točník a Žebrák a sledujte ukazatele na sloupech s nápisem Hrady doprovázeným ikonou věžiček.

Tyto směrovky Vás dovedou k placenému parkovišti – 40 Kč OS automobil na den. Provoz parkoviště od 9.00 do 17.00. Parkoviště je štěrk, šotolina, zbytky asfaltu. Jediný strom, který poskytuje stín pro auto bude beznadějně obsazený už od rána – ale můžete zkusit zadoufat.

Od parkoviště na Točník

Stojíte u auta a hledáte cestu kudy dále. A pokud budete koukat nahoru do jedinné nejbližšího kopce uvidíte již špičky věží Točníku. Cesta vede podél ohrady s chovem koz a čínskými prasaty. S domácím mazlíčkem buďte opatrní, raději na vodítku. Stoupání Vás čeká a nemine (tedy pokud chcete na hrad dojít). Cestou si několikrát udělejte čelem vzad a rozhlédněte se po krajině – tak a teď víte proč ve středověku stavěli hrady na kopci – odsud je opravdu dobře vidět.

Točník se představuje, aneb trochu nudné historie

Když 1395 Žebrák vyhořel, nechal jej sice tehdejší panovník Václav IV. opravit, ale již mu svou nehynoucí důvěru svěřit nechtěl. Proto nechal zbudovat Točník (zřejmě výstavba probíhala 1398 – 1401). Točník stojí na stejném skalním valu (hřebeni) jako Žebrák – údajně o cca 100 metrů výše (no nevím, až tam půjdete, budete Vám to připadat jako 200…).

Hrad přečkal obléhání Husity v letech 1425 a 1430. Od roku 1475 jej vlastní loupeživý rytíř Burian z Gutštejna a vrací jej zpět královské komoře 1487.

Sgrafitou výzdobu na Velkém paláci nechali provést Lobkowicové, kteří hrad vlastnili od r. 1594.

Pak již hrad postupně chátral a byl ve správě hejtmanů. V roce 1733 došlo k úpravě audienční síně na kapli, což vedlo k zachování celého Královského paláce v celkem dobrém stavu. Hrad poté mění opět majitele a v roce 1923 jej odkupuje Klub československých turistů. Dnes je v majetku NPÚ.
Zajímavostí je, že na hradě se ukrývala část královského pokladu už od r. 1400 – na pokyn Václav IV.

Prohlídka hradu Točník a malé příjemné překvapení pro turisty

Vstupné do hradu je 90 Kč na dospělou osobu a za tuto cenu se můžete buď přidat k prohlídce s průvodcem, nebo prostě bloumat po hradu sami. U kasy chtějte také informační leták o hradu – moc jich zde prý nemají, ale zkuste si jej alespoň vyfotit a můžete pak číst cestou (což není zrovna ideální, že). Prohlídka s průvodcem je zajímavá, měli jsme několik dotazů na konkrétní věci a jak se ukázalo průvodce na švestkách nenachytáte, opravdu tomu rozumí…

Budete-li mít štěstí, pak během prohlídky uvidíte i ukázku sokolnictví, kterou zde předváděl (v našem případě) sokolník znalý a zkušený. Navíc je to ukázka, která Vás vtáhne do děje – a to myslím doslova – nechápete? – pochopíte, až Vám sokolník nasadí rukavici a na připravenou návnadu k Vám přiletí větší či menší dravec od Káněte lesního až po 7 kilové monstrum orla mořského. Dozvíte se o historii sokolnictví, o zajímavostech jednotlivých dravců a praktickou ukázkou získáte skutečný pocit sokolníka. Dokonce i děti si přijdou na své a mohou zkusit nechat na své ruce přistát menší dravce. Ostatně zdejší sokolník Vás sedět nenechá.

Drobným vylepšením prohlídky by mohlo být přidání více popisných cedulek u některých exponátů. Pochvalu pak zaslouží naprosto vhodně uschované odpadkové koše – dokud nebudete stát přímo u nich, nepoznáte je. Na některých místech by možná přidal upozornění na zvýšenou opatrnost při pohybu podél hradeb a po schodech, ale to už je věc názoru. Toalety jsou umístěny ihned u vstupu, čistota se na první jevila OK – takže také pochvala. Jediné, co zde tedy ještě chybí, je procházející se družina rytířů s vladařem – ale to je již jen na Vaší představivosti :-).

Od Točníku na zříceninu hradu Žebrák

Prohlídka Točníku skončila a vracíte se na parkoviště. Neodjíždějte. Nechte auto, tam kde stojí a pěšky se vydejte z kopce k siluetě věže Žebráku. Dolů ke křižovatce a pak rovně po silnici – zříceninu Žebráku máte po pravé ruce do kopce. Po cca 300 metrech přijdete k směrovce, která Vás navede na cestičku k Žebráku.

Předem upozorňuji, že to chce pevné boty a trochu repelentu. Procházíte sice vyšlápnutou cestičkou, ale kdo ví, co se v ní skrývá. Já zvolil zkratku a za lávkou přes potůček jsem to vzal přímo do kopce. Sice to bylo náročnější, ale kratší.

Na Žebráku od Vás „vyžebrají“30 Kč za dospělou osobu :-). Za tuto cenu si můžete vyšlápnout schody na Věž a rozhlédnout se po krajině a pak shlédnout jednu komůrku s historickými zajímavostmi o Žebráku. Pokud se ptáte zda to stojí za to, pak za mne jednoznačně ano. Rozhled z Točníku je super, ale pohled z věže Žebráku na samotný Točník a hřeben, který k němu vede je nádherný. Jen velký pozor na bezpečnost – okna ve věži nemají žádnou mříž a spodní rám je něco málo nad kolena…

Fotogalerie

Komentovat »

Odpovědět

Blue Captcha Image Refresh

*